Jeszcze nie tak dawno, bo w ubiegłym stuleciu, tran był zmorą milionów dzieci. Przez wielu bywa określany jako paskudny – jednak właściwości zdrowotne tego naturalnego surowca pozyskiwanego z wątroby dorsza atlantyckiego, przewyższają niejednokrotnie chemiczne specyfiki z aptecznej półki. Czym charakteryzuje się tran i dlaczego powinniśmy go spożywać?

Ogólnoświatowa rewolucja

Lata 60. minionego stulecia były rewolucją nie tylko seksualną. Wielkie przemiany miały miejsce także w innych kwestiach, między innymi w sposobie patrzenia na sprawy zdrowotne. Popularny w tamtym okresie stał się tran, który był nagminnie podawany dzieciom przez rodziców. Właściwości tranu jednak znane są powszechnie od dużo dłuższego czasu. Przyjmuje się, że środek ten znany jest od przeszło tysiąca lat i wywodzi się z Norwegii. To właśnie w tym kraju odkryto bogactwo tego oleju. Na ten moment tran jest do spożycia w postaci płynnej oraz porcjowany w kapsułkach.

Sama nazwa „tran” zarezerwowana jest dla oleju pozyskiwanego wyłącznie z wątroby dorsza atlantyckiego, jednak producenci środków takich, jak między innymi olej z wątroby rekina, również stosują tę nazwę w odniesieniu do takowych. Tranem również określa się niektóre tłuszcze pozyskiwane z tkanki tłuszczowej morskich ssaków, w tym fok.

Kto powinien spożywać tran?

Przede wszystkim tran zalecany jest dzieciom, aby bardziej efektywnie uczyły się, a ponadto nie miały problemów z koncentracją. Powinny również spożywać go osoby starsze w celu uniknięcia demencji starczej oraz choroby Alzheimera.

Mówi się, że ze względu na swoje zdrowotne właściwości, tran powinien być spożywany przez kobiety w ciąży. Jednak nie jest to w całości prawdą. Panie przy nadziei powinny owszem dostarczać zarówno swojemu organizmowi, jak i temu, który noszą pod sercem kwasy tłuszczowe Omega 3, jednak nie mogą zapomnieć o tym, że retinol, czyli witamina A w czystej postaci dostarczana w nadmiarze, zwłaszcza w okresie pierwszego trymestru, może okazać się szkodliwa dla dziecka. Witamina ta odkłada się wówczas w organizmie, a podejrzewana jest o doprowadzanie do wad rozwojowych płodu. Ponadto, ryby kumulują sporo zanieczyszczeń oraz metali ciężkich, wobec czego mogą one także być zawarte w oleju pozyskiwanym z ryb.

Tran dla urody

Na tran składa się szereg komponentów: witaminy A, D i E, kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Witaminę D cechuje działanie przeciwzapalne, natomiast witaminę E – nawilżające oraz likwidujące przebarwienia. Podobnie witamina A zapobiega namnażaniu wolnych rodników, przyczyniających się do rozwoju miażdżycy, a nawet powstawania raka! Witamina ta również pomaga przy leczeniu trądziku, poprawia stan włosów i paznokci. Dzięki kwasom tłuszczowym skóra zostaje odpowiednio nawilżona, znikają przebarwienia, a paznokcie stracą swoją kruchość i łamliwość. Dlatego też kobiety, które zażywają tran, mogą zauważyć znaczącą poprawę kondycji swojej skóry twarzy, włosów oraz paznokci.

Czy tran działa na zmarszczki?

Oprócz spożywania tranu, olej ten pomimo dość specyficznego zapachu warto nakładać na twarz jako serum. Cera stanie się wówczas jędrna oraz wygładzona, spłycone zostają zmarszczki, poprawie ulega ogólna kondycja i koloryt skóry. Tak zwana maść tranowa z kolei jest stosowana podczas leczenia trudno gojących się ran. Zmniejsza ponadto złuszczanie naskórka. Tran można także zmieszać z grubą solą morską i zastosować jako peeling.
Tran można nakładać również na włosy. Po takim zabiegu olejowania tranem, włosy stają się miękkie, wygładzone i pełne blasku. Olej ten można również wymieszać z odżywką lub maską do włosów i nałożyć powstałą miksturę na włosy. Efekty będą podobne, a preparat dużo łatwiej jest zmyć z włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ