Łupież na włosach i skórze głowy to nieestetyczny problem, który zaburza estetykę fryzury oraz obniża samopoczucie. Nie pojawia się znikąd – jest uwarunkowany konkretnymi przyczynami, czyli ma swoje źródło. Tym samym można go skutecznie wyeliminować i się go pozbyć. Wystarczy dobrze określić impulsy, jakie go wywołały i wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy.

Przyczyny łupieżu tłustego

Obok łupieżu tłustego wyróżnia się także suchy i to on jest jedną z przyczyn, która prowadzi do występowania  łupieżu tłustego. Suchy jest bowiem łagodniejszą odmianą tego problemu i bardzo często jest lekceważony przez jego posiadaczy. Niestety taki stan rzeczy sprawia, że ten rodzaj łupieżu wchodzi na wyższy poziom swojej intensywności i przeobraża się w łupież tłusty.

Dodatkowo za przyczyny łupieżu tłustego uznaje się nieodpowiednią pielęgnację, a dokładnie stosowanie kosmetyków źle dopasowanych do problematyki włosów. Negatywny wpływ mają także wszelkie produkty do stylizacji fryzury, np. pianki czy lakiery do włosów.

Innym źródłem łupieżu tłustego jest również zaburzenie pracy gospodarki hormonalnej, co często idzie w parze z posiadaniem tłustej lub mieszanej cery. Wiąże się to z nadmierną produkcją sebum, czyli naturalnej substancji natłuszczającej – łoju. Wydzielany jest on przez gruczoły łojowe, które znajdują się nie tylko na skórze twarzy, ale i na głowie. Tak jak nadmiar sebum na twarzy prowadzi do trądziku, tak na skórze głowy do pojawienia się łupieżu tłustego.

Obok tych przyczyn wyróżnia się jeszcze jedną, podstawową, która jest głównym źródłem wywołującym problem łupieżu tłustego. Jest to grzyb/drożdżak Pityrosporum ovale.

Objawy łupieżu tłustego – rozpoznaj problem jak najszybciej

Nie jest tak, że łupież tłusty pojawia się nagle, z dnia na dzień, a Ty stoisz przed faktem dokonanym. Jak większość problemów przychodzi on stopniowo i powoli. Mało tego, objawia się poprzez różnorodne cechy charakterystyczne, które wskazują na to, że na dobre zagości na skórze Twojej głowy. Pierwszą z takich oznak jest łupież suchy, który – gdy nie jest leczony – przeobraża się w tłusty. Są to także szybko przetłuszczające się włosy oraz szybko łuszczący się naskórek skóry głowy. Natomiast już zaawansowaną obecność łupieżu tłustego rozpoznasz po:

  • naskórku, który się łuszczy oraz jest ciężki, duży;
  • żółtawym kolorze łupieżu;
  • widocznej ilości łupieżu na skórze głowy, na całej długości włosów i oczywiście na ubraniu;
  • świądzie skóry głowy;
  • podrażnieniach na skórze, a często nawet stanach zapalnych;
  • mogących się pojawiać strupkach;
  • przetłuszczającej się skórze głowy.

Zapobieganie łupieżowi tłustemu

Pamiętaj, że możesz zadbać o to, aby łupież tłusty w ogóle się nie pojawił. Nie chodzi tutaj o to, że musisz mieć ku temu profesjonalnie funkcjonującą gospodarkę hormonalną czy nie mieć problemu z przetłuszczaniem się skóry, czyli posiadać cerę normalną. Przeważnie jest to niemożliwe, ponieważ nie mamy na to wpływu. Początkiem do zapobiegania tłustemu łupieżowi jest skrupulatne przyglądanie się swojej fryzurze i wypatrywanie wszelkich początkowych objawów tego defektu, a szczególnie łupieżu suchego, gdyż to on jest początkiem tłustego. Gdy zauważysz suche płatki na włosach, koniecznie zadbaj o ich eliminację!

Dobry szampon przeciwłupieżowy

Jeżeli niestety doprowadziłeś do takiego stanu, że łupież tłusty gości na Twojej głowie, zadbaj o skuteczny tok leczenia. Gdy będzie dobrze dopasowany, jest w stanie wyeliminować problem raz na zawsze. Przede wszystkim zainwestuj w dobry szampon przeciwłupieżowy, np. przeciwłupieżowy szampon 2w1 Fructis z marki Garnier. W dobrym szamponie szukaj aktywnie działających składników – ketokonazolu, piroktolaniny, pirytionianu cynku oraz siarczanu selenu. Cenny jest także kwas salicylowy, który wpływa na bezpieczne złuszczanie naskórka i umożliwia dostanie się tych substancji do wnętrza struktur skórnych.

Gdy problem łupieżu tłustego jest niezwykle intensywny, zwykły szampon może nie wystarczyć. Udaj się wtedy do lekarza specjalisty, który przepisze Ci konkretny tok leczenia, czyli tzw. kurację leczniczą. Pamiętaj także, że szampony przeciwłupieżowe to silnie działające produkty, dlatego też nie powinno stosować się ich codziennie, ale np. co 2-3 dni. Jeżeli Twoje włosy wymagają częstego mycia, a przy łupieżu tłustym przeważnie tak się dzieje, zastosuj szampon, który umożliwi Ci częstokrotne jego stosowanie.

1 KOMENTARZ

  1. Męczyłam się z tym tłustym łupieżem od dość dawna. W końcu pożaliłam się koleżankom w pracy i jedna poradziła mi szampon właśnie na tego typu problem. Kiedyś jej fajnie pomógł i postanowiłam spróbować. Faktycznie pozbyłam się łupieżu,nie od razu ale systematyczne mycie szamponem pomogło skutecznie. Teraz widziałam że mają nowość i do tej kuracji można też włączyć ampułki przeciwłupieżowe, które w dodatku eliminują bakterie i grzyby więc potęgują efekt oczyszczonych włosów i skóry głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ