Atopowe zapalenie skóry (AZS) to dość przykry i drażniący problem. Jest to alergiczna choroba skóry, która ujawnia się głównie pod postacią swędzących, czerwonych i chropowatych plam. Atopowe zapalenie skóry najczęściej diagnozuje się w okresie wczesnego dzieciństwa, rzadziej zaś w dorosłości. Jak radzić sobie z jego objawami? Podpowiemy Ci jak załagodzić zmiany skórne oraz zneutralizować uczucie swędzenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) bardzo często określa się również mianem wyprysku atopowego. Jest to przewlekła choroba alergiczna związana z nadmierną suchością i nieprzyjemnym swędzeniem skóry oraz występowaniem nieestetycznych, czerwonych plam na jej powierzchni. Co istotne, skóra osób dotkniętych AZS znacznie różni się od skóry osób zupełnie zdrowych. Mianowicie: zdrowa skóra jest chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych przez specjalną powłokę hydrolipidową, pod którą znajduje się z kolei szczelna i bardzo zwarta warstwa rogowa, natomiast u osób z wypryskiem atopowym powłoka hydrolipidowa jest niekompletna, zaś warstwa rogowa bardzo luźna i mało szczelna. W efekcie przez skórę dotkniętą AZS przenika wiele alergenów i innych substancji, które wywołują stany zapalne. Dlatego też niezbędne jest włączenie do codziennej pielęgnacji skóry atopowej specjalistycznych kosmetyków o właściwościach głęboko nawilżających. Propozycją godną uwagi jest np. intensywnie regenerujący i odżywiający krem do twarzy La-Roche Posay z serii produktów Nutritic Intense, który jest przeznaczony do pielęgnacji bardzo suchej skóry – przynosi jej ukojenie, zapewnia najlepszą ochronę, stopniowo czyni bardziej miękką i sprężystą.

Atopowe zapalenie skóry – objawy i przyczyny

Wyprysk atopowy objawia się w postaci bardzo suchej, ściągniętej i swędzącej skóry, która dodatkowo może się złuszczać i/lub pokrywać czerwonymi plamami. AZS towarzyszą liczne podrażnienia, a zarazem znaczne poczucie dyskomfortu, co wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie chorego. Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry? Przyczyn może być wiele.

  • Czynnik genetyczny – AZS występuje przede wszystkim u osób z genetyczną predyspozycją do tejże choroby. Skóra z obniżoną zawartością lipidów to skóra chroniona jedynie w minimalnym stopniu, a przez to skłonna do podrażnień i reakcji alergicznych.
  • Alergeny – roztocza, pyłki roślin czy alergeny pochodzące od zwierząt domowych przyspieszają rozwój choroby.
  • Substancje drażniące – szkodliwe substancje chemiczne, twarda woda itp.
  • Warunki klimatyczne – m.in. zbyt wysokie temperatury.
  • Przewlekły stres.

 

Jak łagodzić objawy, a więc zmiany skórne i swędzenie skóry?

Skóra atopowa to skóra pokryta nieestetycznymi zmianami, sucha, podrażniona i swędząca. Objawy te najbardziej dokuczają w porach wieczornych i nocnych, przyczyniając się tym samym do obniżenia jakości snu chorego. Jak poradzić sobie z problemem? Zacznij od przywrócenia skórze jej właściwości ochronnych. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry atopowej.

  1. Regularnie stosuj profesjonalne kosmetyki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Aplikuj je na skórę od razu po kąpieli – dzięki temu zapewnisz jej optymalny poziom nawodnienia i krok po kroku odbudujesz naturalną powłokę ochronną.
  2. Przed snem nakładaj na skórę kosmetyki o działaniu kojąco-łagodzącym. W ten sposób zapobiegniesz bezsenności i zmęczeniu.
  3. Jeśli świąd stanie się bardzo dokuczliwy, w ciągu dnia stosuj kompresy chłodzące, aby ulżyć chorej skórze.
  4. Zadbaj także o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Nadmiernie suche powietrze dodatkowo podrażnia chorą skórę.
  5. W razie potrzeby obowiązkowo udaj się na konsultacje z lekarzem dermatologiem, który pomoże w złagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ