Stopa cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, toteż dolegliwość tę można zaobserwować u diabetyków. Brak leczenia w tym przypadku może doprowadzić do martwicy, a w konsekwencji do konieczności amputacji kończyny dolnej. Trudno jest oszacować czas trwania kuracji, gdyż jest on długi i wymaga systematycznych kontroli u podologa oraz przestrzegania profilaktyki. Jakie są przyczyny występowania stopy cukrzycowej i jak się ona objawia? Czy leczenie przy wsparciu doświadczonego podologa zakończy się sukcesem?

Czynniki sprzyjające rozwojowi stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to dolegliwość, której główną przyczyną jest źle leczona cukrzyca. Proces ten trwa wiele lat, a dopuszczenie do długotrwałego utrzymywania się wysokiego stężenia cukru we krwi skutkuje zachorowaniem na tę groźną dla naszego zdrowia przypadłość. Wskutek hipergligemii dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co sprzyja rozwojowi miażdżycy, powstawaniu skrzepów i niedotlenienia tkanek. Stopa cukrzycowa może wystąpić również u osób z nadwagą lub u których dominuje pozycja stojąca.

Jakie są objawy stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa może objawiać się w dwojaki sposób:

  • niedokrwienny zespół stopy cukrzycowej,
  • neuropatyczny zespół stopy cukrzycowej.

Pierwszy mechanizm związany jest z niedotlenieniem tkanek, w wyniku czego powstaje opuchlizna, wrzody i skrzepy. Oprócz tego stopa zaczyna sinieć, a paznokcie ulegają zniekształceniom. Niedokrwienie stopy skutkuje bólem, brakiem odporności na infekcje oraz trudnościami w przemieszczaniu się.

Neuropatia objawia się osłabieniem czucia w stopach, które nie reagują na zmiany temperatury i ból. Zamiast tego pojawia się pieczenie i mrowienie. Mięśnie tracą napięcie, co prowadzi do deformacji stopy i martwicy. Stopa cukrzycowa to groźne schorzenie, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Stopa cukrzycowa – leczenie

Leczenie stopy cukrzycowej powinno rozpocząć badanie poziomu cukru we krwi pacjenta. Stosowną pomoc można uzyskać od podologa, konsultując problem m.in. w Gabinecie Podologicznym Satin w Warszawie. Podczas wizyty u podologa specjalista oceni stan naszego zdrowia i określi, na jakim stadium znajduje się schorzenie. W przypadku stopy cukrzycowej najpierw zostają usunięte zrogowacenia skóry. Następnie podolog zaproponuje nam właściwy preparat do stosowania i skieruje do diabetologa lub chirurga.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji stóp, umiejętnemu obcinaniu paznokci, regularnemu likwidowaniu zgrubień na skórze i stosowaniu odpowiednich preparatów zmniejszymy ryzyko wystąpienia powikłań stopy cukrzycowej. Duże znaczenie ma tu profilaktyka, czyli noszenie przewiewnego, wygodnego obuwia z wkładkami ortopedycznymi, higiena i odpowiednia pielęgnacja. Zaawansowane schorzenia są leczone miejscowo za pomocą właściwych środków i opatrunków. W razie zakażenia konieczna jest kuracja antybiotykowa, a niekiedy wręcz interwencja chirurgiczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ