Rozstępy są problemem, z którym borykają się w głównej mierze kobiety, choć nie tylko. Na szczęście, istnieje wiele skutecznych sposobów pozbycie się tego problemu.

Skuteczna i bezpieczna walka z rozstępami

Rozstępy to problem, wbrew pozorom, nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Zdecydowanie jednak to właśnie tym pierwszym doskwiera i przeszkadza w największym stopniu. Kobiety dużo bardziej dbają o swoje ciało i przykładają wagę do jego wyglądu. To im  większy problem sprawia pogodzenie się z niedoskonałościami skóry, a także jej odsłonięcie i pokazanie światu…

Czym są rozstępy?

Rozstępy są wrzecionowatymi pasmami, które występują najczęściej na skórze ud, pośladków, piersi oraz brzucha. U niektórych, zwłaszcza uprawiających sporty wysiłkowe, mogą pojawić się także pod ramionami, od ich wewnętrznej strony, ale także na klatce piersiowej, barkach, a nawet wewnętrznej stronie ud.

Przyczyny powstawania rozstępów

Istnieje wiele przyczyn pojawiania się rozstępów na skórze. Jedną z nich jest nagły przyrost  lub spadek masy ciała – zarówno tkanki mięśniowej, jak i tłuszczowej. Taki stan rzeczy przyczynia się  zbyt szybkiemu rozciąganiu skóry i w konsekwencji zrywaniu włókien kolagenowych, które tworzą strukturę skóry.  Kolejnym, istotnym  powodem pojawiania się rozstępów są zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Kiedy dochodzi do wzrostu hormonu stresu (kortyzolu) następuje upośledzenie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za tworzenie włókien kolagenowych i elastynowych. Ponieważ są one odpowiedzialne za elastyczność, jędrność oraz  odpowiednie napięcie skóry, kiedy następuje upośledzenie fibroblastów, włókna stają się mniej odporne na rozciąganie, w konsekwencji dochodzi do ich zerwania i powstawania rozstępów. Innym powodem ich pojawiania się jest wzrost poziomu estrogenów, zwłaszcza w czasie ciąży czy przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej podczas menopauzy.

Metody walki z rozstępami

Rozstępy to przeciwnik niełatwy do pokonania. Zdecydowanie większą szansę na zwycięstwo mamy, kiedy jak najszybciej dostrzeżemy problem. Dlatego, jeśli zauważasz na swoim ciele, pojawiające się rozstępy w kolorze jasnoróżowym lub fioletowym, należy jak najszybciej podjąć właściwe kroki. Pomocne na tym etapie okażą się z pewnością, dedykowane temu problemowi,  różne kosmetyki – kremy, balsamy. Ważna jest regularność ich stosowania, jak również sposób, w jaki to robimy. Niech to nie będzie zwykłe wklepanie kosmetyku, a intensywny, kilkuminutowy masaż. Jeśli niestety przegapiliśmy ten kluczowy moment i rozstępy są już wyraźnie widoczne – czas podjąć zdecydowanie radykalniejsze kroki. Jednym  z najpopularniejszych sposobów usuwania rozstępów jest dermabrazja, według specjalistów z Kliniki Tazbir  – bardzo skuteczna i bezpieczna  metoda.  Wspomniana dermabrazja jest głębokim peelingiem mechanicznym, polegającym na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej aż do naczyń krwionośnych. Po zastrzyku z substancją znieczulającą rozpoczyna się zabieg, wykonywany przy użyciu ostrej szczoteczki lub wirującej tarczy, która jest pokryta specjalnym papierem ściernym. W ciągu kilkunastu minut dochodzi do  złuszczenia wszystkich warstw skóry, aż do skóry właściwej i stymulacji do produkcji włókien kolagenowych i elastyny. Inną metodą pozbycia się rozstępów jest zabieg laseroterapii. Jest on w pełni skuteczny i bezpieczny oraz, co ważne,  niewymagający długiej rekonwalescencji. W efekcie następuje wyraźne i widoczne ich  zniwelowanie, a także całkowite usunięcie rozstępów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ