Pocenie się jest naturalnym mechanizmem naszego organizmu, zdarza się jednak, że ulega on poważnym zaburzeniom. Wówczas mamy do czynienia z nadmierną potliwością, która staje się bardzo uciążliwym problemem dla wielu osób. Szczególnie przykrą jej odmianą jest potliwość stóp. Jak skutecznie sobie z nią poradzić?

Dlaczego się pocimy?

Pocenie się to mechanizm odpowiadający za termoregulację całego organizmu – pocimy się, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i pH skóry, a także, żeby wydalić szkodliwe substancje oraz elektrolity. Im wyższa jest temperatura otoczenia, tym więcej się pocimy, ale dzięki temu nasz organizm w naturalny sposób się ochładza. Pot jest także pożywką dla bakterii – to one odpowiadają za jego nieprzyjemny zapach.

Przyczyny nadmiernej potliwości

 • zaburzenia hormonalne
 • zaburzenia emocjonalne
 • stres
 • okres dojrzewania
 • menopauza
 • otyłość
 • choroby metaboliczne (cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy)
 • choroby neurologiczne
 • niektóre choroby zakaźne
 • duże znaczenie ma także dobór nieodpowiedniego obuwia,
 • noszenie skarpetek ze sztucznych materiałów
 • brak higieny

Potliwość stóp

Nadpotliwość, w tym także stóp, może być efektem zaburzeń hormonalnych, emocjonalnych, a także objawem różnych chorób. Nie powinniśmy bagatelizować tego problemu – z tą przykrą dolegliwością należy udać się do specjalisty, który zapewni nam profesjonalną opiekę.

Podolog – pierwsza pomoc

Potliwość stóp to problem, z którym powinniśmy udać się do podologa. W Warszawie możemy skorzystać m.in. z usług Gabinetów Podologicznych Satin. Znajdziemy tam profesjonalistów, którzy udzielą pomocy i poradzą, jak dalej walczyć z naszym problemem. W gabinetach Satin wykonać możemy także zabiegi z użyciem najnowszych preparatów, które pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji pocących się stóp.

Czy nadmierna potliwość stóp jest niebezpieczna?

Bagatelizowanie problemu pocących się stóp, może przyczynić się do powstawania różnych chorób, namnażania się wirusów czy grzybów. Niezgłoszenie się do specjalisty niesie za sobą ryzyko choroby i poważne konsekwencje dla naszego organizmu.

Wizyta u podologa

Specjalista podolog na początku przeprowadzi dokładny wywiad ze swoim pacjentem.

Jeżeli stwierdzi, że powodem nadmiernej potliwości może być jakaś choroba, to skieruje pacjenta do lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie. Podolog podczas wizyty zaproponuje swojemu pacjentowi specjalistyczne produkty do domowej aplikacji na skórę, udzieli także dokładnych informacji na temat ich stosowania. Regularne aplikowanie preparatu na skórę czasem wystarczy, żeby rozwiązać problem. Zdarza się jednak, że po konsultacji z podologiem, pacjent musi udać się jeszcze do innego lekarza.

Kluczem do walki z potliwością stóp jest dobór odpowiednich kosmetyków, które skutecznie zniwelują problem.

Terapia – jak długo trwa?

Długość trwania terapii to kwestia indywidualna. Każdy pacjent to osobny przypadek. Terapia pocących się stóp jest procesem trudnym, uzależnionym od wielu czynników. Często problemy z nadpotliwością wiążą się ze zmianami hormonalnymi lub genetycznymi pacjenta. Czas, w jakim możemy spodziewać się pierwszych efektów leczenia, jest inny dla każdego pacjenta.

Problem potliwości stóp jest bardzo przykry i uciążliwy, ale można z nim skutecznie walczyć. Pierwszym krokiem jest udanie się do podologa, który udzieli nam rad dotyczących dalszego postępowania. Więcej informacji na ten temat na stronie satin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ