Wybielanie zębów domowymi sposobami zyskuje coraz większą popularność ze względu na dostępność potrzebnych składników, a także niską cenę. Zarówno w internecie, jak i prasie kobiecej znajdziemy mnóstwo porad, jak skutecznie wybielić zęby. Tymczasem jednak efektywność tych sposobów bywa różna. Dodatkowo użyte składniki mogą negatywnie wpływać na stan naszego uzębienia. Czy wybielanie zębów w domu jest bezpieczne? A może lepiej udać się do specjalisty, gwarantującego wymarzony efekt? Dowiedz się, co szkodzi twoim zębom.

Wybielanie zębów – po co?

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałych zębach rodem z hollywoodzkich produkcji. Tymczasem jednak zarówno Matka Natura, jak i nasze przyzwyczajenia sprawiają, że piękny uśmiech wciąż pozostaje marzeniem. Przebarwienia zębów często pojawiają się wskutek złych nawyków i niewłaściwej diety. Czynniki, powodujące ciemnienie uzębienia to:

  • częste picie kawy, herbaty lub czerwonego wina,
  • nałogowe palenie papierosów i żucie tytoniu,
  • spożywanie pokarmów z dużą ilością syntetycznych substancji barwiących,
  • częste jedzenie owoców takich jak wiśnie czy jagody.

Wybielanie zębów to zabieg, pomagający usunąć przebarwienia i rozjaśnić naturalną barwę naszego uzębienia. Często jednak, chcąc zaoszczędzić pieniądze, sięgamy po metody o znikomej skuteczności, które mogą jednak bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie zębów. Poznaj domowe sposoby wybielania, mające destrukcyjny wpływ na szkliwo i dziąsła.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Wśród wielu pomysłów na spełnienie marzenia o śnieżnobiałym uśmiechu najczęściej pojawiają się te z użyciem sody oczyszczonej, węgla, soli, a także cytryny. Wszystkie wymienione substancje rzeczywiście mają właściwości rozjaśniające. Warto jednak wiedzieć, że negatywnie wpływają na stan naszych zębów i dziąseł. Regularne stosowanie wyżej wymienionych propozycji może sprawić, że interwencja dentysty stanie się niezbędna.

  1. Węgiel – czyszczenie zębów węglem organicznym porównuje się do pocierania ich papierem ściernym. Węgiel dokładnie zdziera wszelkie zabrudzenia z naszego uzębienia, powodując efekt wybielenia, jednak równocześnie mocno ściera szkliwo.
  2. Cytryna – choć cytrusy są bogate w witaminę C, sok z cytryny może znacznie osłabić kondycję naszych zębów. Zawarte w nim kwasy podrażniają dziąsła i niszczą szkliwo, co może prowadzić do próchnicy.
  3. Sól – wcieranie soli w zęby również uszkadza szkliwo, a dodatkowo zakwasza środowisko jamy ustnej. Wysokie pH natomiast sprzyja namnażaniu bakterii chorobotwórczych.
  4. Soda oczyszczona – również agresywnie ściera zanieczyszczenia i przebarwienia z zębów, co prowadzi do uszkodzenia ich struktury, a w konsekwencji nadwrażliwości i próchnicy.

Wybielanie zębów u specjalisty

Jeśli marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu, warto zainwestować w to przedsięwzięcie. Wizyta u specjalisty jest z pewnością najlepszym sposobem na osiągnięcie wyśnionego efektu. Przede wszystkim jednak gwarantuje bezpieczeństwo.

Wybielanie zębów w Smile Design Clinic przeprowadzane jest przez specjalistę w sterylnych warunkach. Pacjenci mogą wybrać metodę nakładkową lub laserową. Pierwsza polega na wykonaniu indywidualnie dopasowanej, przezroczystej szyny, w której umieszczany jest specjalny, wybielający preparat. Zadaniem pacjenta jest regularne noszenie nakładki.

Metoda laserowa polega na naświetlaniu zębów lampą Beyond. Zanim pacjent zostanie poddany naświetlaniu, jego dziąsła są specjalnie zabezpieczane. Później na zęby nakładany jest żel wybielający. Dopiero wówczas następuje naświetlanie. Cały zabieg trwa zazwyczaj około pół godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ