Ekspresja twarzy przyczynia się do powstawania nieestetycznych zmarszczek mimicznych. Sprawiają one, że twarz wygląda staro, co często jest przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Jeśli zmarszczki mimiczne są na tyle głębokie, że nie da się ich zredukować przy pomocy kremów oraz odmładzających maseczek, warto pomyśleć o wypełnieniu ich botoksem (toksyną botulinową). Zabieg ten nie jest inwazyjny i pomaga odzyskać młody wygląd, a co za tym idzie – pewność siebie.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem trzeba odtłuszczyć i zdezynfekować skórę. W tym celu używa się preparatu bezalkoholowego. Następnie schładza się skórę lodem – to jedyna metoda znieczulenia, ponieważ zabieg nie powoduje uczucia dyskomfortu i jest bezbolesny. Specjalista określa dawkę potrzebną do osiągnięcia oczekiwanego efektu i przygotowuje zastrzyki. Po umiejętnej aplikacji botoksu, twarz powinna zachowywać pełna ruchomość. Po zabiegu skóra jest ponownie schładzana oraz smarowana kremem z witaminą K – wyjaśniają eksperci z Centrum Medycznego Bieńkowski w Bydgoszczy.

Jak to działa?

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku nadmiernej aktywności  mięśnie w danej części twarzy. Wstrzyknięty botoks blokuje impulsy nerwowe, przez co mięśnie przestają się poruszać. Efekt ten utrzymuje się nawet do 10 miesięcy. Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej może być powtarzany.

Botox – wskazania

 • tak zwane kurze łapki, ”zmarszczki palacza”
 • głębokie bruzdy na czole
 • nieestetyczne fałdy na szyi, brodzie-widoczne zmarszczki mimiczne

W jakie miejsca najczęściej wstrzykuje się botoks?

 • okolice górnej wargi
 • szyja
 • dolna powieka
 • kąciki ust
 • czoło

Botoks – przeciwwskazania

 • nowotwór
 • ciąża i karmienie piersią
 • uczulenie na albuminę ludzką
 • niektóre schorzenia autoimmunologiczne
 • nadmiar skóry na czole i powiekach
 • infekcja w miejscu, w którym ma być wstrzyknięty botoks

W jakim wieku najlepiej zacząć korzystać z zabiegu?

Nie istnieje określony wiek, w którym powinno się zacząć korzystać z zastrzyków z botoksu. Jest to zależne od indywidualnej kondycji skóry oraz samopoczucia pacjenta. U osób o delikatnej, wiotkiej skórze, zmarszczki mimiczne zaczynają się pojawiać w bardzo młodym wieku, czasem z zabiegu korzystają już nawet dwudziestolatki. Zabieg można traktować również jako profilaktykę – sparaliżowane mięśnie będą rzadziej pracować, co opóźni powstawanie zmarszczek.

Po zabiegu

Po zabiegu należy powstrzymać się od dotykania miejsc iniekcji. Przez kilka godzin nie powinno się też kłaść, bo może to doprowadzić do przemieszczenia się substancji. Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej jest nazywany lunchowym, ponieważ trwa kilkanaście minut i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Po wyjściu z kliniki można wrócić do zwykłych aktywności.

Botoks – efekty niepożądane

Normalną reakcją organizmu jest delikatne zaczerwienienie czy obrzęk twarzy. Te objawy znikają samoistnie po kilku godzinach od zabiegu. Do niepokojących objawów można natomiast zaliczyć reakcje alergiczne bądź paraliż niektórych mięśni. Dolegliwości te występują jednak bardzo rzadko. W przypadku ich zauważenia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty na kontrolę. Aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych, należy przed zabiegiem skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć występowanie przeciwwskazań.

Botox – cena

Ceny zabiegu wahają się od 100 do 2500 zł. Cena zależy od typu wypełnienia oraz obszaru poddawanego zabiegowi. Przykładowo cena podniesienia kącików ust to około 400-500 zł, a odmładzanie szyi – 1000 zł. Koszt zabiegu w Polsce nie jest wygórowany. Dla porównania w Niemczech cena wynosi średnio ponad 4 000 zł, a na Ukrainie – ponad 6 000 zł.

1 KOMENTARZ

 1. Ja botoks robilam u pana dr Kepy we Wroclawiu. Lekarz jest bardzo dobry w tym co robi, i od razu lepiej sie czuję jak patrze w lustro!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ