Mokre plamy pod pachami, kapiące krople z czoła, ciągle przemoczony tył koszulki w dodatku bezustanne wycieranie dłoni o spodnie i ten wstyd, kiedy musisz komuś podać swoją dłoń. Problem nadmiernego pocenia dotyka wielu ludzi, bez względu na wiek, kobiety i mężczyzn. Jest to problem nie tylko zdrowotny czy estetyczny, ale również psychiczny – osoba, która cierpi na nadpotliwość wycofuje się i nieraz rezygnuje z kontaktów towarzyskich bojąc się, że inni zauważą tę przypadłość. Jak walczyć z nadmiernym poceniem się?

Pot – naturalny termoregulator

Pocenie się to naturalna reakcja organizmu. Jest to mechanizm, który gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Pot zazwyczaj pojawia się w reakcjach stresowych oraz oczywiście przy aktywności fizycznej. Jest to zupełnie normalne. Zaś nadmierne pocenie się powiązane jest zazwyczaj z:

  •     otyłością lub nadwagą,
  •     chorobami hormonalnymi,
  •     okresem przekwitania,
  •     nadużywaniem kofeiny,
  •     niektórymi chorobami nowotworowymi,

Nadpotliwość, czyli skrajnie nadmierne wytwarzanie potu przez organizm, ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi, dotyka często osoby spokrewnione. Jak radzić sobie z tym problemem?

Sposoby na nadmierne pocenie się

Najważniejszy przy nadpotliwości jest dokładna higiena ciała, częste zmienianie ubrań i wybieranie takich, które wykonane są z przewiewnych, oddychających materiałów. Warto również sięgnąć po preparaty. Firmy kosmetyczne oferują mnóstwo specyfików mających ograniczyć pocenie się. Antyperspiranty, dezodoranty w sprayu, sztyfcie, kulce, talk, kremy, blokery…

Co jeśli nasze ciało wytwarza nadal zbyt dużo potu i nie pomaga żaden, drogeryjny ani apteczny preparat? Problem wciąż narasta i coraz bardziej wpływa na komfort życia towarzyskiego? Warto poznać metodę oferowaną przez medycynę estetyczną – zabieg z użyciem botoksu.

Leczenie nadpotliwości – botoks

Wbrew powszechnym przekonaniom botoks, a dokładniej toksyna botulinowa, jest używana nie tylko do wygładzania zmarszczek , tłumaczy specjalista Kliniki Sthetic dr Jagielskiej w Warszawie, coraz częściej wykorzystywana jest do leczenia nadmiernej potliwości.

Jak wygląda zabieg zapobiegający nadmiernemu poceniu się z użyciem botoksu?

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie testu Minora, czyli testu jodowo-skrobiowego. Polega on na posmarowaniu danego obszaru ciała jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Powierzchnia skóry, która ściemnieje w ciągu kilkunastu sekund wskaże lekarzowi miejsca wprowadzenia toksyny botulinowej. Następnie botoks zostaje wprowadzony cienką igłą w skórę. Powoduje to zahamowanie przekaźnictwa nerwowego, które wpływa na gruczoły potowe, czego efektem jest zahamowanie wydzielania potu. Zabieg trwa, w zależności od obszaru ostrzykiwania, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Efekty

Efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują od kilku miesięcy do roku. Warto pamiętać, że zabieg likwiduje objawy, a nie powody nadpotliwości. Po zabiegu mogą pojawić się lekkie zaczerwienienie i delikatne ślady po nakłuciach.

Jak podkreślają lekarze z Kliniki Sthetic dr Jagielskiej w Warszawie zabieg zwalczania nadpotliwości z użyciem botoksu cieszy się rosnącym powodzeniem z powodu swojej skuteczności oraz jest całkowicie bezpieczny – terapia botoksem została zaakceptowana w 2004 roku przez FDA (U.S. Food and Drug Administration). Jeżeli żadna z tradycyjnych sposobów walki z potem nie przyniosła satysfakcjonujących rezultatów to wypróbuj działanie botoksu – z całą pewnością jest to jedna z najbardziej efektywnych metod.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ