Wielu ludzi ma problem z nadmierną potliwością. Często nie pozwala to na normalne funkcjonowanie, a także na utrzymywanie kontaktów towarzyskich. Nadmierna potliwość może także doprowadzić do kompleksów i obniżonej samooceny. Problem może być związany ze wzmożonym stresem. Najczęściej jednak źródło dolegliwości tkwi w problemach hormonalnych.

Gdzie najczęściej się pocimy?

Pocimy się najczęściej oczywiście pod pachami. Dłonie i stopy także są na to narażone. To najbardziej popularne miejsca potliwości, z którymi walczymy. Również plecy i twarz są narażone na powstawanie zbyt dużej produkcji potu.

Jak walczyć z nadmierną potliwością?

W momencie, kiedy zwykłe dezodoranty lub antyperspiranty nie działają na nadmierną potliwość, należy koniecznie udać się do specjalisty, zacząć działać i walczyć ze swoim problemem. Może dobrym rozwiązaniem będzie zmiana diety, ewentualnie odpowiednia ziołoterapia. Jeżeli i to zawiedzie, wtedy już koniecznie trzeba pójść na wizytę do lekarza. Trzeba zwrócić wtedy uwagę, czy jest to problem miejscowy, czy dotyczy całego ciała.

Jakie są preparaty na wzmożoną potliwość?

W przypadku, kiedy to nadmierna potliwość dotyczy konkretnych obszarów na ciele, a nie całego ciała, warto zastosować specjalne kosmetyki. Są one nakładane bezpośrednio na skórę. Jeżeli chodzi o preparaty, które są przeznaczone do walki z nadmierną potliwością, jest to przede wszystkim chlorek glinu. Także aldehydy i formaldehydy są ważne w tym procesie. Substancje te mogą działać różnie, w zależności od tego, jak wrażliwy jest organizm. Niestety, trzeba pamiętać o tym, że mogą one wywołać reakcje alergiczne.

A może botoks…?

Botoks jest stosowany w różnych przypadkach. Co ciekawe, jest też używany w przypadku nadpotliwości. Niestety, ta metoda działa tylko wtedy, kiedy chcemy wyleczyć pachy. Takie zabiegi muszą być często powtarzane, aby był widoczny efekt.

Jakie są inne metody walki z nadmierną potliwością?

Często stosuje się także:

  • beta-blokery
  • blokery kanałów wapniowych
  • leki z grupy benzodiazepin
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
  • leki uspokajające, ale tylko w przypadku, kiedy potliwość jest związana z nerwami
  • zmiana diety

Można wziąć pod uwagę także medycynę alternatywną:

  • relaksację
  • akupunkturę
  • zioła (szałwia, dziurawiec, cytryniec)
  • biofeedback

Jaką dietę należy stosować podczas walki z nadmierną potliwością?

Eksperci z Medbeauty zalecają stosowanie odpowiedniej diety, która może pomóc w walce z nadmierną potliwością. Zmiana diety niweluje też zapach potu. Może stać się wtedy mniej uciążliwy. Po pierwsze, należy wyzbyć się dużych ilości soli z posiłków. Ostre przyprawy także pogarszają naszą potliwość. Niektóre warzywa również mogą być przyczyną nadmiernej potliwości. Mogą być to na przykład brokuły, cebula, a nawet szparagi. Warto także włączyć do diety zioła i ograniczyć kofeinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ