Osteoporoza jest chorobą, która objawia się łamliwością i kruchością kości. Częstokroć występuje wraz z objawami menopauzy, problemami tarczycy czy cukrzycowymi. Nierzadko pojawia się jako nieproszony gość w przypadku długotrwałego podawania leków (antypadaczkowych i immunosupresyjnych). Niestety, konsekwencją osteoporozy niepoddawanej leczeniu są złamania kości w okolicach nadgarstka, ud czy też kręgosłupa. Eksperci z kliniki Ortodenika wskazują na sposób przeprowadzania diagnostyki i rozpoznania dolegliwości związanych z osteoporozą. Rozpoznanie przypadłości polega na analizie gęstości kości pod kątem zawartości substancji mineralnych. Kolejna faza obejmuje procedurę diagnostyczną, prowadzącą do analizy moczu oraz krwi, wskutek czego lekarz może udzielić odpowiedzi na pytanie o przyczyny osteoporozy.

Przyczyny osteoporozy

Częstą przyczyną jest proces starzenia się układu szkieletowego. Występuje u kobiet w okolicach okresu menopauzy, ale również u starzejących się mężczyzn. Zanik gęstości kości pod względem zawartości składników mineralnych jest nieodłącznym etapem wiążącym się z wiekiem – rozpoczyna się on już w okolicach 40. roku życia w przypadku kobiet i 45. roku życia u mężczyzn. Niestety, istnieje szereg powodów, które wzmacniają proces utraty gęstości mineralnej kości. Części z nich można uniknąć – po prostu zmieniając swój styl życia. Warto zatem mieć na uwadze, że postępowanie osteoporozy powodują m.in.:

  • niewłaściwa dieta, oparta na niskiej podaży wapnia oraz witaminy D, jak również brak odpowiedniej proporcji składników odżywczych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu,
  • stosowanie używek, w tym zwłaszcza palenie papierosów i nadpodaż alkoholu,
  • brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Rzadziej natomiast mamy do czynienia z tzw. osteoporozą o charakterze wtórnym, która z kolei ma miejsce przy okazji innych chorób albo stosowania leków. Ten rodzaj osteoporozy pojawia się u osób w niemal każdym wieku, a do jej przyczyn należy zaliczyć, np.: zaburzenia o podłożu hormonalnym (nadczynność przytarczyc lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, zbyt wczesna menopauza), dolegliwości układu pokarmowego związane z zaburzeniami wchłaniania, przewlekłość chorób zapalnych, których przyczyny tkwią w dolegliwościach reumatycznych. Niektóre lekarstwa, które zaburzają równowagę organizmu, prowadząc w ten sposób do pojawienia się wtórnej osteoporozy, to np.: glikokortykosteroidy, przeciwpadaczkowe, heparyna.

Jaki przebieg ma leczenie osteoporozy?

Aby wyleczyć osteoporozę, należy nie tylko redukować ilość przeszkód, które mogą zwiększać ryzyko upadków (profilaktyka osteoporozy), lecz także odpowiednio dostosować dietę – w ten sposób, aby zapewnić organizmowi prawidłową podaż witaminy D i wapnia, jak również wdrożyć leczenie oparte na przyjmowaniu leków wstrzymujących ryzyko złamań. Właściwie, indywidualnie dostosowana forma leczenia niesie wiele korzyści dla zdrowia pacjenta, a także podnosi jakość jego życia. Na początku jednak należy mieć świadomość, że aby właściwie zaprogramować leczenie osteoporozy, trzeba trafnie zdiagnozować dolegliwość.

Klinika Ortodentika w Łukowie zapewnia pełen profesjonalizm lekarzy wykonujących diagnozę i wdrażających prawidłowy sposób leczenia. Całościowa pomoc dotyczy rozpoznania, procesu leczenia, a także zapobiegania urazom związanym z tą chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ