Joga, oznacza dosłownie element filozofii indyjskiej, który zwraca uwagę na siłę współoddziaływania umysłu i ciała. W potocznym znaczeniu za jogę uważamy sport, który polega na mniej lub bardziej intensywnych ćwiczeniach gimnastycznych bazujących na stretchingu, połączonych z technikami relaksacyjnymi. Zachodnia odmiana jogi pozbawiona jest elementów religijno-mistycznych; zarzuca się jej, że do fizycznego aspektu jogi podchodzi zbyt dosłownie, przepuszczając ją przez filtr niezdrowego wysiłku ,,za wszelką cenę”. Niezależnie od filozoficznych założeń, praktykowanie tych ćwiczeń przyniesie nam ulgę, — szczególnie w czasach, kiedy brak nam momentu na wyciszenie, a nasze ciała tkwią w nieustannym napięciu i oczekiwaniu na kolejny wysiłek.

Co daje joga?

Przede wszystkim wzmacnia i rozciąga mięśnie i ścięgna, zamiast zmęczenia funduje nam porcję trwałego, głębokiego relaksu, poprawia gibkość i elastyczność, usprawnia pracę stawów, pogłębia oddech. Można ćwiczyć ją zarówno z instruktorem, jak i w domu. Przeciwwskazaniem nie jest ani wiek, ani stan zdrowia, ani ciąża. Być może joga nie jest panaceum na wszelkie dolegliwości, ale to zdecydowanie jedna z najbardziej demokratycznych aktywności fizycznych.

Jak zacząć?

Jedyne czego potrzebujesz, to wygodny strój, mata, cierpliwość i chwila ciszy. Nie należy odwlekać decyzji o rozpoczęciu ćwiczeń! Nieprawdą jest, że poprawne wykonanie poszczególnych pozycji jest niemożliwe bez dokładnych wskazówek trenera. W erze internetu znajdziesz dziesiątki wideo i fotoporadników, dzięki którym bez problemu poznasz asany. Liczy się pierwszy krok — nie musi być idealny! Myślisz, że wykonując ćwiczenia na własną rękę możesz sobie zaszkodzić? To pomyśl, jak bardzo szkodzisz sobie dzień w dzień, nie zabierając się za nie… Praktyka jogi to nie maraton. Niczego nie musisz robić na siłę, a swoje granice forsujesz w całkowicie inny sposób.

Ćwiczenia dla początkujących

Jedną z najbardziej znanych sekwencji jogi jest tak zwane ,,Powitanie Słońca”. Podczas wykonywania ćwiczenia oddychamy głęboko przez nos, biorąc wdech przy rozluźnieniu i robiąc wydech przy napięciu mięśni. Cykl możemy powtórzyć kilkukrotnie. Poszczególne części sekwencji powinny trwać mniej więcej tyle samo, a przejście między nimi ma być płynne i naturalne. No to zaczynamy!

 • Pozdrowienie. Stoimy wyprostowani, ze złączonymi stopami, patrzymy przed siebie. Krzyżujemy dłonie na klatce piersiowej
 • Unoszenie rąk. Unosimy ręce ku górze i tyłowi, jednocześnie wypychając biodra do przodu.
 • Opuszczanie rąk. Powoli z wydechem opuszczamy ręce, próbując dotknąć dłońmi podłogi. Staramy się utrzymać nogi proste.
 • Jeździec. Lewą nogę ugnij w kolanie, prawą wysuwając do tyłu, a stopy trzymając płasko. Unieś głowę i patrz w górę, prostując szyję, z wydechem wróć prawą nogą do przodu, prostując lewą.
 • Osiem punktów. Opuść ciało ku dołowi, wspierając się na stopach i dłoniach.
 • Kobra. Trzymając luźno głowę i szyję, a napinając plecy, unieś klatkę piersiową. Weź wdech wyciągając kręgosłup.
 • Pies z głową w dół. Podnosimy plecy i pośladki, na kształt litery A, opierając się płasko na dłoniach i stopach.
 • Jeździec 2. Pozostając w poprzedniej pozycji, podsuń lewą nogę między dłonie. Dostaw powoli prawą nogę do lewej.
 • Opuszczanie rąk 2. Przybierz podobną pozycję, starając się dotykać rękoma ziemi.
 • Unoszenie rąk. Z wdechem podnieś korpus i odegnij się do tyłu, podobnie, jak wcześniej.
 • Pozdrowienie 2. Z wydechem skrzyżuj dłonie na klatce piersiowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ