Decydując się na prostowanie zębów zazwyczaj liczymy się z koniecznością długotrwałego noszenia aparatu na zęby. W zależności od zaawansowania skrzywienia, terapia trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, czasem nawet jeszcze dłużej. W momencie kiedy standardowy metalowy aparat stanowi dla nas duży defekt estetyczny lub wolelibyśmy uniknąć jego noszenia ze względu na różne zobowiązania zawodowe, możemy zdecydować się na alternatywne metody dyskretnego prostowania zębów. Sprawdź, z czego możesz skorzystać, by efektywnie wyprostować zgryz w sposób niewidoczny dla oka.

Leczenie nakładkami Clear Aligner lub szyną Invisalign

Szyna Clear Aligner to nakładki zastępujące tradycyjny stały aparat. Nie posiada jednak zatrzasków ani metalowych zamków, jest całkowicie niewidoczna dla oka, a także możliwa do zdjęcia, np. podczas jedzenia i picia. Funkcja Clear Aligner pozostaje bez zmian; jej zadaniem jest prostowanie zębów poprzez zmuszenie ich do przemieszczenia się w zgryzie. Szyna w swojej budowie wykonana jest z gładkiego materiału, a do jej noszenia nie są wymagane żadne mocowania. Sprawia to, że dużą zaletą tego typu metody prostowania zębów jest brak ryzyka powstania podrażnień czy ewentualnych reakcji alergicznych. Projekt nakładki jest tworzony indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie kształtu jego zgryzu. Leczenie jest kilkuetapowe, a nakładki wymienia się co jakiś czas, aby dostosować kształt nakładek do powstałych zmian. Jak mówią specjaliści z kliniki Smile Design Clinic, dzięki Clear Aligner można poprawić symetrię twarzy, zlikwidować wadę wymowy, a nawet poprawić kontur ust. Tego typu metoda może być stosowana u pacjentów powyżej 14. roku życia.

Aparat Incognito – prostowanie niewidoczne dla oka

Istnieją dwa rodzaje stałych aparatów na zęby, niewidocznych dla oczu. Pierwszym z nich jest aparat, którego zamki i zaczepy zostały stworzone ze specjalnych ceramicznych tworzyw, w kolorze zbliżonym do naturalnej barwy zęba. Tego typu aparat jest praktycznie niezauważalny, “wtapia się w tło” i ładnie komponuje ze zgryzem. Inną metodą jest założenie aparatu “od tyłu”, czyli ulokowanie zaczepów od wewnętrznej strony zęba. Tego typu mechanizm jest całkowicie niewidoczny i posiada wiele zalet. Wyleczy każdą wadę zgryzu i jest odpowiedni dla każdego, niezależnie od wieku. Ograniczone jest ryzyko odwapnień zęba, podrażnień śluzówki jamy ustnej, a nawet powstania i rozwoju próchnicy. Indywidualne zaprojektowanie sprawia, że metoda jest dużo precyzyjniejsza i dokładniejsza od tradycyjnego aparatu.

Przyspieszenie procesu ortodontycznego – czy to możliwe?

Jeżeli mimo wyboru metody prostowania zębów niewidocznej dla oka zależy Ci na jednoczesnym przyspieszeniu procesu ortodontycznego, możesz wybrać metody wspomagające. Jedną i najbardziej skuteczną z nich jest urządzenie AcceleDent, które stosuje się równocześnie z aparatem stałym. Terapia polega na umieszczeniu sprzętu w zgryzie i wykorzystaniu emitowanych przez niego wibracji do przyspieszenia przemieszczania się zębów w zgryzie. Metoda stosowana systematycznie (według wymogów – 20 minut dziennie), może skrócić czas leczenia ortodontycznego nawet o 50%.

Więcej o dyskretnej ortodoncji znajdziesz na stronie: www.smiledesignclinic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ