Inaczej nazywany zapaleniem pochewki palca lub zaciskającym zapaleniem pochewki palca. Palec trzaskający jest procesem chorobowym powodującym ograniczenie ruchomości palca lub czasem też sąsiednich palców ręki, ze znacznym bólem.  Jak przebiega ta choroba? Jakie są jej przyczyny?

Palec zatrzaskujący jest jednym z najczęstszych powodów dolegliwości, powodujących ból ręki. Najczęściej występuje około 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Z problemem tym borykają się najczęściej kobiety w wieku 40-60 lat. Często występuje również u kobiet w ciąży, co związane jest ze zwiększonym oddziaływaniem hormonów.

Przyczyny zakleszczającego zapalenia ścięgna

 • wykonywanie w ciągu dnia powtarzalnych ruchów dłonią,
 • może być wadą wrodzoną u dzieci,
 • powikłanie cukrzycy,
 • mikrourazy,
 • reumatoidalne zapalenie stawów.

Jakich palców choroba dotyczy najczęściej?

Choroba dotyczyć może wszystkich palców, najczęściej jednak dotyka ona palec serdeczny i kciuk. Do blokowania ruchu palca dochodzi z powodu zakleszczenia pogrubiałego zapalenie ścięgna zginacza palca u wejścia do pochewki ścięgnistej.

Typowe objawy trzaskającego palca

 1. Powstanie guza przy podstawie palca, na zewnętrznej części. Zgrubiałe ścięgno jest bolesne przy dotyku. W znacznym stopniu utrudnia to wykonywanie nawet prostych codziennych czynności.
 2. Ograniczenie możliwości płynnego poruszania całym palcem lub częścią, która jest objęta stanem zapalnym. Nie można swobodnie zginać i prostować palca, a każdemu ruchowi towarzyszy charakterystyczny trzask i silny ból.
 3. Objawem zaawansowanej postaci schorzenia jest całkowita blokada. Jeżeli pacjent nie zgłosi się po pomoc do odpowiedniego miejsca, może dojść do trwałego przykurczu i utraty możliwości chwytania.
 4. Rzadziej obserwowanym objawem jest opuchlizna. Objawem, który pojawia się i samoistnie ustępuje jest zaczerwienienie skóry na obszarze, gdzie występuje stan zapalny.

Przeciwwskazania:

 • infekcja miejscowa, stan zapalny skóry i innych tkanek ręki,
 • infekcje uogólnione (górnych dróg oddechowych, układu moczowego),
 • choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienia serca, choroba  wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, uczulenie, zaburzenia krzepnięcia krwi (zabieg możliwy po konsultacji i przygotowaniu do operacji przez lekarza rodzinnego).

Jak leczyć palec zatrzaskujący?

Specjaliści z Ortodentiki tłumaczą, że małe urazy, zwłaszcza u młodych osób leczy się najczęściej preparatem sterydowym.  Ostatecznym wyleczeniem problemu jest operacja polegająca na przecięciu części pochewki ścięgnistej i uwolnieniu ścięgien zginaczy.

Przed zabiegiem

 • należy wybrać się na konsultacje z chirurgiem,
 • należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne,
 • w przypadku leczenia jakiejkolwiek choroby przewlekłej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, sprawdzić stan uzębienia, a w razie konieczności wyleczyć wszelkie ogniska zapalne w jamie ustnej.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i krótkotrwałym niedokrwieniu kończyny. Cięcie skórne schowane jest w poprzecznej bruździe nad stawem. Po zabiegu zakłada się miękki opatrunek. Po 8-10 dniach na wizycie kontrolnej następuje zdjęcie szwów. Wyniki przeprowadzanych operacji są dobre, a blizna pooperacyjna jest praktycznie niewidoczna. Rehabilitacja po wykonanym zabiegu zazwyczaj nie jest konieczna.

Więcej informacji można uzyskać na: http:/usr/home/jarodbartenders/domains/ladiesbeauty.pl/public_html/www.ortodentika.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ