O tym, że odpowiedni poziom różnych witamin jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, nikogo nie trzeba informować, czy (tym bardziej) do tego przekonywać. Niektóre witaminy możemy czerpać z naturalnych źródeł, takich jak warzywa i owoce, ale często niezbędne jest stosowanie suplementów diety. Czy wiesz, jak ważna dla zdrowia jest witamina D3? Jeśli nie, musisz się tego koniecznie dowiedzieć!

Kilka słów o witaminie D3

Jeśli naturalna witamina D3 kojarzy ci się z ekspozycją na promieniowanie słoneczne, to tak – dobrze ci się kojarzy, bo to właśnie słońce jest jej najlepszym źródłem. Jednak w naszym kraju liczba słonecznych dni w ciągu całego roku, niestety, jest stosunkowo niewielka, w związku z czym, coraz więcej osób cierpi z powodu niedoboru witaminy D3. W przypadku produktów spożywczych, nie ma zbyt wielu propozycji, które zawierałyby wystarczającą ilość tego składnika, jednak poleca się jedzenie tłustych ryb, np. łososia, makreli, pstrąga czy tuńczyka. Niemniej jednak, najczęściej zalecana jest suplementacja.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie ma witamina D3, ponieważ rzadko mówi się o tym głośno. Odpowiedni poziom zapewnia nam zdrowe kości i zęby, podnosi odporność organizmu, chroni przed występowaniem krzywicy i osteoporozy, a także złamaniami kończyn. Najnowsze badania potwierdziły również obniżone ryzyko zachorowań na raka, cukrzycę i choroby autoimmunologiczne, a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Wszyscy rodzice powinni też wiedzieć o tym, jak ważna jest witamina D3 dla ich dzieci. Odpowiedni poziom zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny, a nawet psychiczny – ciągle prowadzi się na ten temat szeroko zakrojone badania. W każdej aptece bez problemu znajdziemy suplementy diety przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, w różnych postaciach oraz stężeniach, a farmaceuta z pewnością doradzi, jaką dawkę najlepiej stosować, by była skuteczna i bezpieczna.

Jest bardzo prawdopodobne, że cierpisz z powodu niedoboru witaminy D3, ale o tym nie wiesz

Statystyki dotyczące osób z niedoborem witaminy D3 nie nastrajają optymistycznie, mówi się, że ten problem może dotyczyć nawet ponad 40% ludzi. Niestety, lekarze bardzo rzadko i niechętnie zlecają wykonanie badania, które pokaże, jak jest w przypadku naszego organizmu. Tak czy inaczej, można albo wykonać testy prywatnie, na własną rękę, albo zdecydować się na suplementację niewielkich dawek.

Objawy niedoboru witaminy D3 są bardzo subtelne, a przez to często bagatelizowane. Bezsenność, utrata apetytu, sporadyczne zaburzenia widzenia, biegunka, pieczenie w gardle, bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia – przeważnie nie zastanawiamy się nad przyczynami takich kłopotów i je lekceważymy, ale to bardzo niesłuszne! Być może czujemy się źle nie przez zwykłe przemęczenie czy niewłaściwą dietę, ale właśnie przez niski poziom witaminy D3.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego trzeba o nie dbać, a każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą i znajdź odpowiedź na wszystkie swoje pytania dotyczące witaminy D3, a potem zaopatrz siebie i swoje dzieci w odpowiednie suplementy diety. Do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ