Słysząc od naszego dentysty, że powinniśmy poddać się zabiegowi leczenia kanałowego, w pierwszym momencie czujemy przerażenie, strach. Najprawdopodobniej jest to najmniej lubiany zabieg wykonywany przez stomatologów. Na czym on polega? Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Endodoncja zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Podstawowym zabiegiem tego działu stomatologii jest leczenie kanałowe, niezbędne, gdy dojdzie do zainfekowania miazgi.

Leczenie endodontyczne

Zabieg ten polega na oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych i komory zęba z chorej miazgi. Po usunięciu zakażonych tkanek, dezynfekcji oraz nadaniu odpowiedniego kształtu kanałom, wolne przestrzenie w kanałach zostają wypełnione materiałem przyjaznym dla organizmu ludzkiego. Jest to skomplikowany i czasochłonny zabieg, który wymaga dużej precyzji. Specjaliści z kliniki Smile Design Clinic tłumaczą, że dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego, lekarz może dokładniej obejrzeć komorę zęba, co znacznie podnosi efektywność zabiegu i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Przeciwwskazania

 • pęknięcie korzenia zęba,
 • rozległe zmiany okołowierzchołkowe prowadzące do rozchwiania zęba,
 • brak dostępu do kanału.

Wskazania do leczenia kanałowego

 • rozległy ubytek próchnicowy,
 • zapalenie miazgi lub zranienie miazgi powstałe w wyniku urazu,
 • zmiany okołowierzchołkowe,
 • zęby uprzednio źle leczone kanałowo,
 • martwica miazgi, zgorzel zęba, ropień zębopochodny,
 • urazowe złamanie zęba,
 • złamanie korony zęba z obnażeniem miazgi lub bez jej obnażenia, ale brakiem możliwości
 • jej odbudowy i koniecznością zastosowania wkładu Koronowo – korzeniowego,
 • wskazania protetyczne.

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

Zabieg leczenia endodontycznego pod mikroskopem wskazany jest szczególnie w przypadku zębów o nietypowej anatomii, wąskich, zarośniętych kanałów lub zakrzywionych korzeni. Leczenie wykonane pod mikroskopem pozwala specjaliście na precyzyjne oczyszczenie kanału zębowego. W niektórych przypadkach korzystanie z mikroskopu jest konieczne, aby uzyskać powiększony obraz danego zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

To podstawowe pytanie, które zadajemy sobie, gdy dowiadujemy się, że niezbędnie musimy poddać się leczeniu kanałowemu. Większość zabiegów nie jest bolesna, ponieważ wykonywane są one pod znieczuleniem i z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi. Zdarzają się jednak bardziej złożone zabiegi, przy których pacjent może odczuwać lekki dyskomfort i ból.

Martwy ząb po leczeniu kanałowym

Decydując się na leczenie kanałowe, powinniśmy uświadomić sobie, że po zabiegu nasz ząb będzie martwy. To nic dziwnego, ponieważ zostają usunięte z niego tkanki, które są odpowiedzialne za ukrwienie i unerwienie. Jednak dobrze wykonany zabieg pozwala uratować funkcjonalność zęba na długie lata, chociaż jak przy każdym leczeniu zdarzają się powikłania.

Więcej informacji na temat leczenia endodontycznego można znaleźć na: http:/usr/home/jarodbartenders/domains/ladiesbeauty.pl/public_html/www.smiledesignclinic.pl/uslugi/endodoncja-leczenie-kanalowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ