Choroby przyzębia dotyczą wszystkich struktur, które otaczają ząb – dziąsło, ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy. Nieleczone mogą przyczynić się nawet do utraty zębów. W stomatologii aktualna jest zasada “lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego warto sprawdzić, w jaki sposób można zapobiegać chorobom przyzębia. Piękny i zdrowy uśmiech jest przecież naszym celem!

Przyczyny chorób przyzębia:

 • niedostateczna higiena jamy ustnej,
 • kamień i osad nazębny,
 • niedopasowane protezy, korony i mosty,
 • zaburzenia hormonalne,
 • palenie tytoniu,
 • choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca,
 • niewłaściwa dieta,
 • niedobory witamin,
 • stres.

Profilaktyka chorób przyzębia – codzienna pielęgnacja jamy ustnej w domu:

 • szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku),
 • stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych,
 • niciowanie zębów,
 • żucie gumy bez dodatku cukru.

Zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym

 1. Skaling – to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego, który osadza się w okolicy szyjek zębowych. Kamień nazębny to twardy osad powstający z płytki nazębnej. Wyróżniamy skaling naddziąsłowy (usuwanie kamienia nazębnego z korony zęba) i poddziąsłowy (usuwanie kamienia nazębnego nagromadzonego pod powierzchnią dziąseł). Dziś w wielu gabinetach stosuje się metodę laserową i ultradźwiękową, które są bezbolesne dla pacjenta. Skaling zaleca się przeprowadzać 1-2 razy w roku.
 2. Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny, który polega na usunięciu płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów. Przeprowadza się go przy pomocy piaskarki stomatologicznej (wykorzystuje mieszaninę proszku wraz ze sprężonym powietrzem i wodą). Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla pacjentów. Piaskowanie jest zazwyczaj uzupełnieniem skalingu, ponieważ doskonale oczyszcza przestrzenie międzyzębowe.
 3. Fluoryzacja – to zabieg polegający na naniesieniu na zęby preparatu na bazie fluoru. Ma na celu za wzmocnić szkliwo zębów oraz uodpornić je na działanie szkodliwych bakterii. Przed fluoryzacją zęby muszą zostać dokładnie oczyszczone z płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Dieta a zdrowe przyzębie

Dieta i nasz styl życia mają ogromny wpływ na stan przyzębia. Powinniśmy dostarczać do naszego organizmu pożywienie bogate w witaminę C, A, E, kwas foliowy, selen i miedź. Pozytywny wpływ na nasze dziąsła ma również zielona herbata. Ograniczmy natomiast spożycie dużej ilości węglowodanów i tłuszczów, a także picie mocnej herbaty i kawy.

Leczenie chorób przyzębia

Choroby przyzębia rozpoczynają się od stanu zapalnego dziąseł, jaki wywołują bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Później choroba atakuje także tkanki zęba i kości. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do rozchwiania zęba, a nawet jego utraty. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, powinniśmy zgłosić się do periodontologa, który zleci nam odpowiednie leczenie. W początkowej fazie choroby zazwyczaj wystarcza tylko oczyszczenie zębów oraz przestrzeganie zasad higieny w domowej pielęgnacji.

Choroby przyzębia to ciągle najpopularniejsze dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów dentystycznych. Powinniśmy więc nauczyć się zapobiegać ich rozwojowi poprzez codzienną pielęgnację jamy ustnej, profilaktyczne zabiegi stomatologiczne, a także prowadzenie zdrowego stylu życia.

Zapisz się do specjalisty z Smile Design Clinic i już teraz sprawdź stan swoich zębów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ