Stomatologia zachowawcza to jedna z ważniejszych dziedzin zajmująca się dbałością o zdrowie zębów. Zdrowe zęby, a więc i piękny uśmiech to podstawa, a także marzenie wielu osób, które borykają się z problemami natury stomatologicznej. Najpopularniejszymi prostymi i  szybkimi zabiegami mającymi poprawić estetykę uśmiechu i wzmocnić zęby są lakierowanie oraz lakowanie zębów. Nazwy te często przez laików używane są zamiennie, jest to błąd, ponieważ są to dwa różne zabiegi. Na czym polega lakierowanie zębów, a na czym lakowanie? Który z zabiegów powinieneś wybrać?

Lakierowanie zębów – co to takiego?

Lakierowanie to nic innego jak popularna fluoryzacja, czyli zabieg mający dostarczyć zębom większej ilości fluoru, pierwiastku, który odpowiada za wzmocnienie zębów. Zabieg ten polega na nałożeniu za pomocą pędzelka preparatu na bazie związków fluoru na zęby. Zapewnia to kontakt tego cennego pierwiastka bezpośrednio z powierzchnią zębów, co powoduje przebudowę struktury zęba, która jest kilkukrotnie wytrzymalsza na działanie kwasów i bakterii próchnicowych.

Fluoryzacja – tylko dla dzieci?

Najczęściej zabieg fluoryzacji przeprowadza się u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jednak u dorosłych jest równie potrzebny. Wskazaniami do lakierowania są przede wszystkim:

  • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia;
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe u dorosłych;
  • noszenie aparatów ortodontycznych oraz protez ruchomych;
  • obnażone szyjki zębowe;
  • próchnica początkowa;
  • przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej;
  • choroba przyczyniająca się do suchości w jamie ustnej.

Lakierowanie powinno się przeprowadzać 2-4 razy w roku. Zabieg ten potrafi zredukować próchnicę nawet o 40%. Lakier nakłada się po profesjonalnym oczyszczeniu zębów. Po zabiegu nie można jeść, ani pić przez godzinę i tego dnia wieczorem nie należy szczotkować zębów, a jedynie dokładnie wypłukać jamę ustną.

Lakowanie zębów – ochrona zębów

Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, specjalną światłoutwardzalną substancją – lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny na żujących zębach trzonowych i przedtrzonowych są miejscami, które trudno oczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczek do zębów i stanowią doskonałe miejsce do zalegania płytki bakteryjnej, dlatego ich uszczelnienie pomaga w zwiększeniu ochrony uzębienia przed rozwijaniem się próchnicy. Celem lakowania jest stworzenie bariery fizycznej, która zapobiega powstawaniu płytki na dnie bruzdy zębowej. Lakowanie ogranicza miejsca rozmnażania się drobnoustrojów próchnicotwórczych, co z kolei prowadzi do redukcji poziomu infekcji w jamie ustnej. Dzięki lakowaniu zwiększa się możliwości zachowania lepszej higieny jamy ustnej.

Lakowanie zębów – kiedy?

Lakowane mogą być tylko zęby zdrowe, bez próchnicy. Najlepiej jest to zrobić jak najszybciej po wyrżnięciu się zęba, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonuje się go osobno dla każdego zęba i trwa kilka minut. Po lakowaniu można od razu pić i jeść.

Zadzwoń do Smile Design Clinic i umów się na wizytę – pomożemy Ci wybrać zabieg najbardziej odpowiedni dla Ciebie! tel. 22 291 80 80 / 22 291 80 81

ZOSTAW ODPOWIEDŹ