Pękające pięty to nie tylko problem natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Ci, którzy mają kłopot z pękającą skórą pięt, wiedzą, że jest to niezwykle nieprzyjemne, a nawet bolesne uczucie. Pęknięcia zwykle kumulują się w zrogowaciałej warstwie naskórka, bywa jednak, że są o wiele bardziej głębokie, krwawią, a nawet ropieją. Jest to znak, że warstwa skóry właściwej została naruszona. W takiej sytuacji każdy krok sprawia ból, a ponadto jesteśmy narażeni na rozprzestrzenianie się bakterii, grzybów i drobnoustrojów, które z łatwością mogą przedostać się do organizmu przez otwarte rany. Brzmi fatalnie… jednak jest sposób na to, aby nasze pięty wyglądały ładnie i zdrowo.

Przyczyny pękających pięt – czego unikać?

Przyczyn pękania pięt jest kilka, aby je skutecznie wyeliminować, należy je dokładnie poznać.

  1. Nieodpowiednia higiena lub jej całkowity brak. Brak higieny – dostatecznie częstego mycia i używania kosmetyków, takich jak dezodoranty czy kremy do stóp, to najgorszy błąd. Bywa jednak, że pielęgnacji jest aż nadto… Tak, nie wolno przesadzić w drugą stronę. Chodzi głównie o nadmierne ścieranie martwego naskórka, który po kilku dniach odrasta nam ze zdwojoną mocą. Wówczas znowu poddajemy skórę ścieraniu i tak tworzy się błędne koło. Umiar w pielęgnacji jest niezwykle ważny.
  1. Sucha skóra stóp – niektórzy z nas mają po prostu tendencję do przesuszania się skóry na stopach bez wyraźnego powodu. Często bywa, że taka sytuacja ma podłoże genetyczne. W tym przypadku potrzebne jest intensywne nawilżanie. Warto wybrać krem do stóp, np. z mocznikiem. Duży wybór kremów na pękające pięty, a także innych kosmetyków silnie nawilżających, znajdziesz w sklepie Kerpro. Pamiętajmy także o odpowiednim nawadnianiu organizmu od zewnątrz – wypijanie 2,5l wody dziennie działa zbawiennie na naszą skórę.
  1. Nadwaga – niestety nadprogramowe kilogramy nie pomagają. Nie dość, że otyłość jest niezdrowa dla całego organizmu, to jeszcze odciska piętno na naszych stopach. Pękające pięty, modzele i odciski tworzą się z łatwością, kiedy mamy nadwagę. Pamiętajmy, że stopy utrzymują cały ciężar ciała. Zdrowa dieta i ćwiczenia pozwolą nam zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się ładnymi stopami.
  1. Nieodpowiednie obuwie –  chodzi przede wszystkim o noszenie butów za ciasnych lub, tym gorzej, zwyczajnie za małych. Ponadto warto sobie uświadomić, że nie tylko skóra na tym cierpi – stopy ulegają deformacji. Zwróć więc uwagę na swoje obuwie, te za małe po prostu wyrzuć i nigdy więcej nie kupuj za ciasnych butów!
  1. Źle dobrane skarpetki – tak… skarpetki także mają wpływ na nasze stopy. Noś tylko te bawełniane, pozwalające skórze oddychać.

Sposoby na pękające pięty

Ważna jest przede wszystkim pielęgnacja. W tym celu powinnaś wyposażyć się w specjalne, profesjonalne kosmetyki – żele, balsamy, kremy, peelingi i maski do stóp, które nawilżą i ukoją ból. Systematyczność i cierpliwość to jedyny sposób. Jeśli problem jest bardzo zaawansowany – nie czekaj i odwiedź podologa. Warto też przyjmować witaminę A, która ma dobry wpływ na naszą skórę. Od czasu do czasu należy także usunąć zbędną skórę. Kosmetyki, a także przyrządy do usuwania zrogowaciałego naskórka znajdziesz na: www.kerpro.pl  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ