Odciski to problem, z którym każdy z nas miał do czynienia choć raz w życiu. Oprócz oczywistego nieestetycznego wyglądu naszych stóp, mogą sprawiać także inne kłopoty: przysparzać bólu, a dodatkowo powodować stany zapalne. Z odciskami trzeba rozprawiać się jak najprędzej. Próbujemy więc metod domowych, aby pozbyć się problemu: stosujemy dostępne kremy, kąpiele, plastry, staramy się usunąć zgrubiały naskórek. Zdarza się jednak, że dostępne sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnąć po pomoc specjalisty, który dobierze odpowiednią do naszej przypadłości, metodę. Warto korzystać z możliwości konsultacji podologicznych, ponieważ banalne na pozór problemy ze stopami, mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i być naprawdę przykrą dolegliwością.

Czym są odciski i w jaki sposób powstają?

Pod wpływem ciągłego nacisku lub tarcia, w danym punkcie tworzą się zgrubienia. To skóra próbuje chronić się, wytwarzając warstwę rogową, która narast tworząc owe zgrubienie. Przy intensywniejszym nacisku, zmiany są nie tylko powierzchowne, ale sięgają głębiej. Pojawia się wówczas widoczna granica między odciskiem a zdrową skórą, tzw. rdzeń, który stopniowo powiększając się, powoduje dość duże dolegliwości bólowe. Dlatego tak istotna jest szybka reakcja i próba usunięcia odcisków. Samodzielnie lub z pomocą specjalisty.

Rodzaje odcisków

Odciski możemy podzielić na kilka grup, które są bardziej lub mniej kłopotliwe i powstają w różnych miejscach:

 • odciski twarde- skupiają się zazwyczaj w okolicy stawu śródstopia oraz ponad stawami międzypaliczkowymi
 • odciski miękkie- najczęściej powstają pomiędzy palcami

Często stosuje się też podział ze względu na rodzaj zmienionej tkanki:

 • naczyniowy- w bardzo obciążonych punktach
 • naczyniowo- nerwowy- bardzo bolesny
 • włóknisty- wyjątkowo twardy
 • brodawkowaty- o białych brzegach, bolesny
 • prosowaty- najczęściej pojawia się na piętach

Odcisk, a choroba

Zdarza się, że nawracające odciski nie są jedynie problemem estetycznym naszych stóp, ale świadczą o poważniejszych schorzeniach. Warto obserwować swoje ciało, bo może wysyłać nam konkretne sygnały. Chorobami, w których dochodzi do częstego powstawania odcisków są:

 • cukrzyca
 • nadciśnienie
 • reumatyzm
 • chora tarczyca
 • choroby zwyrodnieniowe

Co zrobić, gdy domowe metody usuwania odcisków zawodzą?

Kiedy odciski zaczynają przysparzać nam bólu, odczuwamy dyskomfort, a sami w żaden sposób nie możemy sobie z nimi poradzić, warto sięgnąć po wsparcie specjalisty- tłumaczą eksperci z Kliniki podologii Satin– przybliżą oni problem, wytłumaczą, jak można go usunąć i jak zapobiegać powstawaniu kolejnych odcisków. W tym przypadku niezmiernie ważna jest profilaktyka, często problemy z odciskami mają osoby z wadami postawy. Nieprawidłowe rozłożenie ciężaru ciała, skutkuje powstawaniem ucisku w danym miejscu i doskonałe warunki do tworzenia się kłopotliwych rogowaceń.

Jak przebiega zabieg usuwania odcisków?

Zdarza się, że odcisk udaje usunąć się podczas jednej wizyty, czasem jednak jest to terapia, co oznacza, że potrzebne jest kilka- kilkanaście zabiegów. Wszystko zależy od tego, jak daleko posunięte są zmiany oraz ile ich jest- wyjaśniają specjaliści podologii z Kliniki Satin. Usuwanie zgrubień to zabieg mechaniczny, wykonany przy pomocy specjalistycznych narzędzi oraz substancji chemicznych. By uniknąć powstawania kolejnych odcisków należy:

 • nosić wygodne, dopasowane, dobrej jakości obuwie
 • stosować wkładki ortopedyczne
 • czasem konieczna jest stosowanie odciążeń

Nie bez znaczenia jest stała opieka podologa oraz odpowiednie dbanie o stopy. Pamiętajmy o kremach, preparatach i codziennej pielęgnacji.

Nie daj się odciskom! Zadbaj o stopy już dziś, sprawdź ich stan korzystając z konsultacji podologicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ