Spożywanie produktów żywnościowych, które mają zbawienny wpływ dla naszego uzębienia (nabiał, ryby morskie, świeże owoce i warzywa) może także mieć zgubne skutki dla jego stanu. Najczęściej dochodzi do próchnicy, która spowodowana jest spożywaniem dużej ilości cukrów, które znajdują się właśnie w owocach. Od świeżych owoców dużo więcej szkody naszym zębom wyrządzają owoce suszone, które nie dość, że zawierają duże ilości cukrów, to jeszcze są bardzo lepkie i trudno usunąć ich pozostałości z przestrzeni międzyzębowych.

Pożywka dla ,,złych” bakterii

Podobnie jak wyżej wspomniane owoce suszone, popularne landrynki czy też cukierki na gardło, które z lubością spożywamy szczególnie, gdy jest suche powietrze, mają bardzo dużą zawartość cukru. Częste, systematyczne ssanie cukierków dostarcza energii znajdującym się „złym” bakteriom w jamie ustnej i prowadzi do ich namnażania się.

Słodkie, gazowane – niebezpieczne

Słodzone gazowane napoje zawierają bardzo dużo cukru, a oprócz tego znajdują się w nich kwasy. Takie połączenie jest bardzo groźne dla szkliwa zębów. Ponadto, dość lepka konsystencja tych napojów powoduje, że łatwiej rozprowadzają się po jamie ustnej i osadzają na zębach.

Niekorzystne chrupanie chipsów

Chipsy, które są bardzo popularną i lubianą przekąską, zawierają bardzo duże ilości cukrów prostych. Cukry te mają niekorzystny wpływ na stan dziąseł, szkliwa nazębnego, a poza tym oblepiają zęby i dostają się do przestrzeni międzyzębowych. Częste spożywanie chipsów powoduje rozwijanie się płytki nazębnej.

Soki owocowe nie do końca zdrowe

Soki owocowe zawierają, podobnie jak owoce, wiele składników ważnych dla naszego zdrowia. Jednakże należy zdawać sobie sprawę z tego, że znajdują się w nich kwasy owocowe, które mają destrukcyjny wpływ na stan szkliwa. Doprowadzają do jego rozmiękczania, co z kolei prowadzi do powstawania środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii.

Kawka i herbatka

Podobnie jak cola, kawa i herbata sprzyjają demineralizacji zębów, doprowadzają do powstawania na nich żółtego osadu. Powstały kamień może zostać usunięty w gabinecie stomatologicznym Smile Design Clinic w Warszawie. Zabieg jest wykonywany szybko i pozwala ponownie cieszyć się z pięknego uśmiechu. Zaleca się usuwanie kamienia nazębnego przynajmniej dwa razy w roku.

Zielony szczaw

Szczaw, buraki i szpinak to warzywa bogate w szczawiany, które wiążą w przewodzie pokarmowym wapń, utrudniając jego prawidłowe przyswajanie. Kryształki szczawianów mogą odkładać się w łydkach, powodując nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Jak widać, zielone nie do końca jest zdrowe.

Ciastko, cukier, czekolada

Słodycze to główni winowajcy chorób dziąseł i zębów. Sacharoza, fruktoza i miód to idealna pożywka dla bakterii. Im częściej je jemy, tym gorzej dla naszych zębów. Krówki kleją się w buzi, landrynki i lizaki przez dłuższy czas rozpuszczają się w ustach. Jeśli skusimy się na odrobinę słodyczy, należy pamiętać o umyciu zębów, a jeżeli jest to niemożliwe, przynajmniej wypłuczmy usta ciepłą wodą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ