Utrata zęba wiąże się z dużym dyskomfortem natury fizycznej jak i emocjonalnej. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, ale również i wprowadzać nas w zakłopotanie powodując poczucie wstydu. Kiedy dojdzie do tej nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest utrata zęba najlepiej od razu udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie i wstawi nam implant.

Czym jest implant?

Implant stomatologiczny to tytanowe śruby, mające nam służyć jako korzeń zęba. Razem z koroną protetyczną potrafią w najlepszy sposób zastąpić utraconego zęba.

Czy wstawienie implantu jest bezpieczne?

Wstawianie implantów stomatologicznych, nie jest rzeczą nową i była praktykowana już w XX wieku. Tyle lat praktyki w tej dziedzinie powoduje, iż zabieg ten został dopracowany niemal do perfekcji a powodzenie przeprowadzonego leczenie sięga 99% i raczej nie ma mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie również w stosunku do pacjentów w podeszłym wieku. Zabieg ten jest procedurą standardowo proponowaną w przypadku braków zębowych.

#1 Przygotowania do zabiegu- konsultacja wstępna

Istotną kwestią w przebiegu całego leczenia są oczekiwania pacjenta co do efektów. Rozmowa ze specjalistą pomaga zapoznać się z procesem wstawiania implantu, jak i pomaga rozwiać zainteresowanemu wszelkie wątpliwości na temat zabiegu. Podczas konsultacji dowiemy się o prognozowanym czasie trwania leczenia oraz poznamy w przybliżeniu cenę całego postępowania. Często uzyskanie oczekiwanych rezultatów wymagać będzie dodatkowych zabiegów stomatologicznych, takich jak odbudowa tkanek miękkich, kości czy dodatkowe leczenie ortodontyczne- informuje nas specjalista z ORTOFAN Clinic w Warszawie.

#2 Przygotowania do zabiegu- badanie kliniczne

Badanie jamy ustnej jest nieodzownym elementem uzupełniającym konsultacje ze stomatologiem. Podczas przeglądu badane są: tkanki miękkie jamy ustnej, zęby- ich ruchomość, płytka nazębna oraz stan próchniczy, przyzębie, pozycje zębów- ich nachylenie czy stłoczenie oraz najważniejsze- sprawdzane są dokładnie obszary bezzębne, czyli miejsca, gdzie będzie przeprowadzana operacja wstawienia implantu. Ważne jest aby dokładnie określić wysokość wyrostka oraz jego szerokość w okolicy implantu.

Przebieg zabiegu wstawiania implantu

Przed rozpoczęciem operacji dochodzi do znieczulenia pacjenta. Z racji tego, iż leczenie jest stosunkowo mało inwazyjne, wystarczy znieczulenie miejscowe bądź przewodowe. Zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest w pełnej sterylności w trosce o maksymalny komfort pacjenta. Najpierw specjalista przygotowuje miejsce, gdzie ma być wszczepiony implant. Przeprowadzane jest to za pomocą kalibrowanego wiertła, którego wymiary odpowiadają średnicy oraz długości implantu, który ma być wszczepiony pacjentowi.  Po wykonaniu otworu, implant zostaje wkręcony z odpowiednio wyważoną siłą tak,  aby zapewnić stabilizację i zapewnić najwyższej jakości użytkowanie. Integracja jest na tyle silna, że implant na stałe zespala się z kością i z czasem traktowana jest przez organizm jak naturalna część ciała. Po integracji implantu, która trwa najczęściej od 3 do 8 miesięcy lekarz decyduje o przymocowaniu do śruby porcelanowej korony, zastępującą prawdziwego zęba. Rozwiewając tę częstą wątpliwość-  implant wiernie odtwarza wszystkie funkcje oraz wygląd naturalnego zęba.

Zabieg nie jest długi, trwa około 20 minut i nie wiąże się z przykrymi doznaniami, nawet po przeprowadzonej operacji.

Kiedy zdecydować się na zabieg?

W przypadku utraty zęba panuje zasada- im szybciej tym lepiej! Po 2-3 miesiącach, w miejscu, gdzie doszło do utraty zęba tworzy się nowa kość. Wszczepiając implant w tym momencie, kość będzie najbardziej podatna na przyjęcie nowego organizmu i dodatkowo będzie pobudzona do regeneracji i zagęszczenia. Niestety po zbyt długim czasie oczekiwania kość zaczyna zanikać, dlatego nie warto latami odwlekać decyzji o uzupełnieniu braków w uzębieniu. Rzeczą bardzo ważną w kwestii wstawiania implantów, jest odpowiednia higiena. Trwałość wstawionego implantu zależy od nas samych. Należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i nie zapominać o kontrolach w gabinecie stomatologicznym 2 razy w roku.

Więcej na temat wstawiania implantów stomatologicznych, dowiecie się tutaj: http:/usr/home/jarodbartenders/domains/ladiesbeauty.pl/public_html/klinikaortofan.pl/uslugi/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ