Piękne zęby okala różowa tkanka na którą składają się: cement korzeniowy, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego i ozębna. Uszkodzenie choć jednego elementu przez bakterie prowadzi do rozchwiania zębów, więc grozi ich utratą. Zanim do tego dojdzie, choroba przechodzi przez kilka etapów.

Zęby, na których powstał kamień

Warto zaznaczyć, że próchnica zębów a parodontoza to  dwie różne choroby, które mają ze sobą coś wspólnego. Jest nim kamień nazębny powstały w wyniku mineralizowania płytki nazębnej, czyli cienkiej warstwy bakterii obecnej na powierzchni narządów gryzienia. Wystarczy zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej wewnątrz jamy ustnej i składu śliny, aby zaczęły wytwarzać się białe odwapnienia, czyli pierwszy etap próchnicy zębów.

Jednak to nie koniec destrukcyjnego działania kamienia nazębnego. Zgromadzony przy dziąsłach rani ich delikatną strukturę, w wyniku czego dochodzi do zapalenia, stają się czerwone, powstają charakterystyczne kieszonki oraz odsłaniana jest szyjka zębowa.

Tworzy się parodontoza,  dająca następujące objawy:

  • krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu
  • nieprzyjemny zapach z ust spowodowany przez bakterię
  • nadwrażliwe zęby na ciepło i zimno.

Eksperci z ORTOFAN Clinic zwracają uwagę,  że najlepszą profilaktyką, która pozwala uchronić się przed zapaleniem dziąseł jest właściwa higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie, używać nitki dentystycznej, odpowiednich płynów oraz regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie stomatologa. Konieczne jest także wyleczenie wszelkich wad zgryzu. Jeśli parodontoza zdążyła zaatakować w wyniku zaniedbania tych czynności, natychmiast udaj się do naszego gabinetu stomatologicznego, w którym pracują wykwalifikowani periodontologowie. Osoby zajmujące się chorobami przyzębia. Tylko czego możesz się tam spodziewać?

Zapalenie dziąseł – metody leczenia

W zależności od stadium parodontozy stosuje się następujące metody regeneracji tkanki przyzębia i oczyszczania jej z bakterii:

  • skaling i usunięcie kamienia nazębnego – metodę stosuje się w początkowym stadium choroby, aby zapobiegać dalszemu jej rozwojowi. Lekarz zaleca używanie odpowiedniej pasty do zębów oraz irygatora, którym oczyścimy przestrzenie między zębowe.
  • kiretaż –  metoda polegająca na usunięciu kamienia nazębnego z powstałych kieszonek. Zabieg przeprowadza się pod znieczuleniem i dzieli na kiretaż zamknięty i otwarty. Podczas pierwszego z nich, periodontolog usuwa kamień nazębny bez nacinania dziąsła. Oczyszczone miejsca ulegają samoistnej regeneracji.  W drugim przypadku konieczne jest odsłonięcie korzenia zęba i założenie szwów. Oba zabiegi wykonywane są pod znieczuleniem, a po powrocie do domu pacjent szczotkuje zęby miękką szczoteczką, używa łagodnej pasty oraz udaje się na regularne kontrole stomatologiczne.

Jednak te metody wymagają obecności kości i tkanek przyzębia. A co jeśli zostały one utracone w wyniku stanu zapalnego dziąseł zwanego parodontozą? Czy jest coś, co można wtedy zrobić?

Odkrycie periodontologii, czyli sterowana regeneracja tkanek

W takim wypadku należy poddać się zabiegowi sterowanej regeneracji tkanek.Periodontolog przeszczepia w zmienione chorobowo miejsce materiały, które mogą  odbudować kość pacjenta oraz błonę zaporową wykonaną np. z kolagenu. Błona pomaga utrzymać przeszczepione kości na miejscu oraz chroni tkanki przez zakażeniem. Z czasem wchłania się całkowicie, a ty cieszysz się zdrowymi zębami. Natomiast jeśli została wykonana z materiałów niewchłaniających się, usuwa ją lekarz. Zabieg w naszej klinice wykonuje się pod znieczuleniem. Wskazaniem do niego są wszelkie ubytki kostne powstałe zarówno w wyniku parodontozy, jak i próchnicy zębów. Po zabiegu pacjentom zaleca się odpowiednią higienę jamy ustnej i zażywanie przepisanych leków. Jeśli pragną oni uniknąć nawrotom chorób, powinni regularnie kontrolować stan swojego uzębienia.  Dzięki temu nie tylko znajdą się pod opieką profesjonalnego dentysty, ale też zachowają piękne i lśniące zęby.

Więcej o zabiegach i metodach leczenia parodontozy na stronie: http:/usr/home/jarodbartenders/domains/ladiesbeauty.pl/public_html/klinikaortofan.pl/uslugi/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ