Ciąża wiąże się z istną burzą hormonów, a także z gwałtownymi przyrostem wagi, a później nagłą jej utratą. Jest to bardzo duże wyzwanie dla skóry, która najpierw musi się mocno rozciągnąć, natomiast po porodzie ponownie skurczyć. Bardzo często wiąże się to z pojawieniem się rozstępów po ciąży, które mogą skutecznie obniżyć samoocenę i poziom zadowolenia z własnego wyglądu. Jak zapobiegać rozstępom jeszcze w czasie ciąży i jak sobie z nimi poradzić, kiedy już pojawią się na skórze? 

Skąd biorą się rozstępy na skórze?

Skóra zbudowana z włókien kolagenowych posiada zdolność do odkształcania się i powracania do pierwotnego kształtu. Dzięki temu po naciśnięciu jej, rozciągnięciu, ruchach mięśni i ścięgien skóra stale zachowuje swój pierwotny wygląd. To, co zagraża dobrej kondycji skóry to upływ czasu, wraz z którym spada produkcja kolagenu, a także nagłe wahania wagi. Bez wątpienia ciąża jest momentem, w którym występuje dość intensywne wahanie wagi. W ciągu dziewięciu miesięcy następuje stopniowy, acz bardzo szybki przyrost wagi, a także miejscowy wzrost objętości ciała. Na rozstępy po ciąży narażona jest w szczególności skóra w okolicach brzucha, gdzie ulega ona znacznemu rozciągnięciu.

Jak ochronić się przed rozstępami po ciąży

Walka z rozstępami po ciąży nie jest łatwa, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem z rozstępami jest podobnie – najlepiej zrobić wszystko, aby uniknąć ich pojawienia się, w jaki sposób można to zrobić?

  • Intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry – bez wątpienia natłuszczanie skóry brzucha pozwala uchronić skórę przed bolesnym i nadmiernym rozciągnięcie. Im tłustszy preparat, tym lepiej przygotuje skórę do nagłego zwiększenia objętości.
  • Troska o optymalne nawodnienie – nawilżanie od zewnątrz jest bardzo ważne, jednak nie można zapomnieć również o nawodnieniu organizmu – spożyciu odpowiedniej ilości wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania skóry.
  • Masaż skóry – masowanie, rolowanie i rozgrzewanie skóry sprawia, że poprawia się krążenie krwi i limfy, a także stymuluje skórę do szybszej regeneracji. Zarówno w walce z rozstępami, jak i przy zapobieganiu ich wystąpieniu, masaż skóry może mieć zbawienny wpływ.
  • Witaminy i dobre odżywianie – troska o skórę opiera się nie tylko na dostarczaniu wody do organizmu, ale również składników odżywczych – witamin i minerałów. Im bogatszy w takie mikroelementy jest organizm, tym w lepszej kondycji jest skóra, która ostatecznie jest mniej podatna na utratę elastyczności i powstawanie rozstępów po ciąży.

Walka z rozstępami, które już pojawiły się na skórze

Mimo zachowania wszelkich starań, rozstępy po ciąży mogą pojawić się na skórze. Eksperci z Kliniki Beauty Address w Warszawie polecają w takich wypadach specjalne zabiegi na skórę. Wśród takich zabiegów znajdują się zarówno te podstawowe, jak odżywianie i regeneracja skóry czy złuszczanie naskórka, które znacznie poprawiają stan skóry i z pewnością pozwolą nieco zniwelować powstałe na skórze blizny i bruzdy, jak i zabiegi laserowe. Wśród zabiegów na skórę, które okażą się skuteczne w walce z rozstępami, znajdują się:

  • Dermapen – mikronakłuwanie skóry ma wszechstronne działanie, jednym z nich jest stymulacja skóry, przywrócenie jej jędrności i elastyczności oraz redukcja zmarszczek, cellulitu i rozstępów po ciąży.
  • Karboksyterapia – zabieg opierający się na działaniu dwutlenku węgla. Stymulacja naczyń krwionośnych przez dwutlenek węgla, który dociera do głębszych warstw skóry w efekcie pomaga odżywić skórę i znacznie ją wygładzić, a także sprawić, że wygląda zdrowo i pięknie.
  • Zabieg laserowy Alma Harmony – wśród zabiegów na rozstępy po ciąży eksperci polecają również zabieg laserem, który jest bezinwazyjny i bardzo skuteczny, pozwala precyzyjnie działać na skórę oraz spłycać widoczne zmarszczki, bruzdy oraz rozstępy. Więcej o zabiegu laserowym Alma Harmony iPixel można dowiedzieć się w Klinice Beauty Address w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ